2-134 Consider a refrigerator that consumes 320 W of electric power when it is running. If the refrigerator runs only one quarter of the time and the unit cost of electricity is $0.09/kWh, the electricity cost of this refrigerator per month (30 days) is a) $3.56 b) $5.18 c) $8.54 d) $9.28 e) $20.74 | |
| View Solution | |
| << Back | Next >> |